Buzullar erirse Gümülcine ve İskeçe sular altında kalıyor…

82

Grönland’da bu yıl yaşanan rekor buzul erimesi, buzulların erimeye devam etmesi durumunda Yunanistan’a ve Batı Trakya’ya ne olacağı senaryosunu da gündeme getirdi.

Bu yıl Grönland’da 11 milyar ton buzul eridi. Buzulların erimesi yeni bir gelişme değil ancak bu yıl işin endişe verici tarafı geçmişte Mayıs sonlarında başlayan erimenin bu yıl ayın başlarında başlaması oldu. Buzulların erimesiyle birlikte denizin seviyesi yarım milimetre daha yükseldi.

Avrupa’yı kasıp kavuran sıcaklıklarla birlikte bu gelişme gündeme yeniden “buzullar eriyip deniz seviyesi 60 metre yükselirse ne olur?” senaryosunu gündeme getirdi.

Geçmişte bu durumla ilgili hazırlanan simülasyonlarda sorunun cevabı veriliyor. Bu senaryoya göre Batı Trakya’nın Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe şehirleri sular altında kalıyor. Ayrıca Yunanistan’da başkent Atina’nın merkezi, Pire, Selanik, Kalamata, Argos, Mesologgi ve Preveza gibi şehirler de suların altında kalacak. Deniz Larisa, Edessa ve Veria şehirlerine kadar ulaşacak.

Bu senaryonun bir enteresan sonucu daha var: Mikonos, Paros ve Naksos gibi adaların yanı sıra Meis (Kastelorizo) adası da yerinde kalıyor.

Bahse konu senaryonun simülasyon haritasına BURADAN bakabilirsiniz, ancak hatırlatmakta fayda var bu sadece korkunç bir senaryodan ibaret.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz