Mehrikoz iftarı yüzlerce soydaşı aynı sofralarda buluşturdu..

94

Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Mehrikoz köyünde iftar geleneği bu yıl da yaşatıldı. 16 Mayıs 2019 Perşembe günü düzenlenen iftara yüzlerce soydaş katıldı.

Mehrikoz köyü balkan bölgesinin en önemli köylerinden biridir. Köy halkı son yıllarda düzenlemekte olduğu iftar yemeğini bu yıl da verdi.

Perşembe akşamı düzenlenen iftara bölgede bulunan köylerden soydaşların yanı sıra Rodop ve Meriç illerinin farklı köylerinde soydaşlar katıldı. 

İftara gösterilen ilgi sayesinde soydaşlar yemek masalarını tıklım tıklım doldu. Mehrikoz iftarına yöneticiler de ilgi gösterdi.

T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nu temsilen Konsolos İbrahim Sakli, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve AP milletvekili adayları, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Kozlukebir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Rıdvan Ahmet, Kozlukebir Belediye Başkan Adayı ve Gelecek Listesi Başkanı İbrahim Şerif, Kozlukebir Belediye Başkan Adayı ve Birlik Listesi Başkanı Erdem Hüseyin, listelerden meclis ve muhtar adayları, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, meclis üyeleri Ahmet İbram ve İsmail Hüse Mustafa, DMT Eyalet Başkan Adayı Kostis Simitsis ve azınlık meclis üyesi adayları, eyalet başkan adayları Hristodoulos Topsidis’in listesindeki azınlık adayları, Kostas Katsimigas’ın listesindeki azınlık adayları, sivil toplum kuruluşların derneklerin yönetim kurulu üyeleri ve yüzlerce soydaş katıldı.

Akşam ezanın okunması ile katılımcılar birlikte bölgeye has yemeklerle oruçlarını açtılar. Yemeğin ardında soydaşlar akşam namazı kıldı.

Namazın sonunda caminin içerisinde Müftü İbrahim Şerif soydaşlara konuşma yaptı. Müftü, iftarı düzenleyen Mehrikoz köyü halkını tebrik etti, devamında Ramazan ayı ve orucun önemine vurgu yaparak soydaşları bilgilendirdi.

Caminin dışında ise soydaşlara DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu konuştu. Başkan, soydaşlara DEB Partisi’nin Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimlerine katıldığını belirtti ve 26 Mayıs’ta partiye destek vermelerini istedi.

Konuşmalardan sonra Mehrikoz köyü sakinleri misafirlere kahve iktamı etti. Soydaşlar teravih vaktine kadar kahve içip sohbet ettiler. Yatsı ezanı okunduktan sonra birlikte teravih namazı kıldılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz