Patrik Bartholomeos Nevşehir’de ayin yönetti…

123

Yunanistanın bir çok şehrinde Osmanlı İmparatorluğundan kalma camii ler boş bir şekilde dururken,bazen müzik dersleri, bazende resim sergilieri için kullanılırken gelin görün ki Türkiyede Rum Azınlığına yönelik sınırsızca özgürlükler devam ediyor..

İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kapadokya bölgesinde Agios Thedoros kilisesinde akşam ayininde İncil’den bazı bölümler okundu. Böylece Yunanistan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ile birlikte, neredeyse Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan restore edilmiş ve edilmeye devam eden kiliselerde rahatlıkla hiçbir hukuki engelle karşılaşmadan ayinler düzenleyebiliyor.

İşte bu ayinlerden biri de Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde Agios Thedoros kilisesinde gerçekleştirildi.

Bartholomeos’un yönettiği yaklaşık 2 saat süren ayine, İstanbul ve Yunanistan’dan gelen yaklaşık 200 Ortodoks katıldı.
Yunanistan Kapadokya Dernekleri Birliği Başkanı Theofanis İsakidis, Bartholomeos’a Paskalya yumurtası ve Kapadokya haritası hediye etti.

Bartholomeos, Rum okulundan mezun olan öğrencilerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.Ayine, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis de katıldı. Bartholomeos kilise çıkışında, yanına gittiği soğuktan üşüyen bir köpek yavrusunu sevdi.

Temenimiz bir gün Veria(Kara Fere),Yanya,Kastorya,Larisa,Trikala Camiilerinde bizleride Bayram Namazların da ve Kutsal gecelerimiz de bizlere tahsis edilmesidir..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz