Patrik Bartholomeos İzmir’de ayin yönetti..

91
( Mahmut Serdar Alakuş - Anadolu Ajansı )

Fener Rum Patriği Vartholomeos, İzmir’in Selçuk ilçesindeki Saint John Kilisesi’nde Aziz Yuhanna’nın anısına düzenlenen ayini yönetti. Ayine, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un eşi Vlasia Pavlopulu da katıldı.

Hazreti İsa’nın en genç havarisi ve İncil’in yazarlarından biri olan Aziz Yuhanna’nın mezarının bulunduğu Aziz Yuhanna Bazilikası’nda (St. John) yapılan ayine Türkiye ve Yunanistan’dan çok sayıda Ortodoks katıldı.

Ayindeki konuşmasının bir bölümünü Türkçe yapan Patrik Vartholomeos, Müslümanların ramazan ayını tebrik etti. Vartholomeos, “Müslümanlara yeni başlamış olan mübarek ramazan ayları dolayısıyla en içten tebriklerimi ve Hristiyan Ortadoks cemaatinin en iyi dileklerini arz ediyorum.

Bugün bu ayini idrak etme izinlerini veren hükümet makamlarına ve yerel makamlara candan teşekkür ediyoruz. Orucunuzu ve dualarınızı yüce Allah’ın kabul etmesi için dua ediyoruz. Bir ay sonra büyük kutsal Ramazan Bayramı’nızı coşku ve sevgi ile kutlamanızı diliyoruz.” dedi.

Mumlar yakılarak dua ve ilahilerin okunduğu ayin yaklaşık iki saat sürdü.
Ayine, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un eşi Vlasia Pavlopulu, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argiro Papulia, İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Yorgos Teodoridis de katıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz